Kapitał zakładowy sp. z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi mieć ustalony swój kapitał zakładowy. Warto zauważyć że już nazwa grupy, do której zalicza się taką spółkę – spółka kapitałowa naprowadza na temat artykułu. Dla przypomnienia warto wskazać, że spółkę tą mogą utworzyć jedna lub więcej osób (co do zasady) w celach prawnie dopuszczalnych. Wyłączona jest jednak konfiguracja powstania takiej spółki założonej wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podstawowe informacje o kapitale zakładowym sp. z o.o.

Podstawową informacją jest minimalna wartość kapitału zakładowego, która zgodnie z art. 154 kodeksu spółek handlowych (dalej ksh) wynosi 5 000 zł. Kapitał zakładowy spółki z o.o. dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Warto pamiętać, że umowa spółki powinna wskazywać, czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wówczas wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i są niepodzielne. Ustawodawca zdecydował, że wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł, a same udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. W razie dokonania tej czynności po cenie wyższej od wartości nominalnej, powstałą nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego spółki. Ustawodawca nie przewidział wartości maksymalnej kwoty kapitału zakładowego. Wspomniane oznaczenie kapitału zakładowego musi być wyrażone w walucie polskiej.

Czym jest kapitał zakładowy?

Należy jednak wskazać czym w ogóle kapitał zakładowy jest. Otóż w uproszczeniu można uznać, że jest to zrealizowanie zobowiązania ustawowego do wniesienia przez wspólników ją tworzących majątku do spółki. Kodeks spółek handlowych zawiera szczegółowe zasady wszelkich operacji związanych ze składnikami majątku spółek.

Wymóg wskazania kapitału zakładowego w umowie spółki i konsekwencje tego braku

O tym zobowiązaniu warto pamiętać już na etapie tworzenia umowy spółki, bowiem określenie wysokości kapitału zakładowego stanowi jeden z elementów obowiązkowych, bez których spółka nie powstanie, nadto jedną z przesłanek do jej utworzenia jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 1(1) ksh.

Istotną kwestią jest zobowiązanie zarządu spółki dopilnowania by cały kapitał zakładowy został wniesiony przed rejestracją spółki i złożenie w tym zakresie stosownych oświadczeń.

Sąd rejestrowy może orzec o rozwiązaniu wpisanej do rejestru spółki kapitałowej w przypadku, gdy umowa albo statut spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, wkładów lub kapitału zakładowego właśnie.

Zasady dotyczące kapitału zakładowego w przypadku zawarcia umowy z wykorzystaniem wzorca umowy

Umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport). Wkładami niepieniężnymi uznanymi za dopuszczalne do wniesienia do spółki są takie prawa, które są możliwe do wyceny, zbywalne i przydatne dla spółki m.in. prawa z zakresu majątkowych praw własności przemysłowej ,majątkowych praw autorskich, czy prawa własności. Wkładami takimi nie mogą być jednak np. prawo dożywocia, użytkowanie czy prawa wynikające z umów najmu, dzierżawy i leasingu. Z oczywistych względów nie będzie też dopuszczalne wniesienie na pokrycie kapitału zakładowego przedmiotów wyłączonych z obrotu.

W przypadku zawarcia umowy spółki z wykorzystaniem wzorca umowy do pokrycia kapitału zakładowego konieczne jest wniesienie wyłącznie wkładu pieniężnego. Pokrycie takie powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru.

Podwyższenie kapitału zakładowego – wybrana ogólna zasada

Podobnie sprawa wygląda w razie woli podwyższenia kapitału zakładowego dokonywanego w stosunku do wpisanej już do rejestru spółki powstałej z wykorzystaniem wzorca umowy – podwyższenie takie pokrywa się wyłącznie z wkładów pieniężnych. W sytuacji dokonania podwyższenia wkładu poprzez sporządzenie aktu notarialnego dopuszczalne jest pokrycie także wkładami niepieniężnymi.

Należy też mieć na uwadze, że wynagrodzenia za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie można wypłacać ze środków wpłaconych na pokrycie kapitału zakładowego, nie można także zaliczać na poczet wkładu wspólnika.

Wizerunkowa rola kapitału zakładowego

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie tylko odgrywa istotną rolę ze względów formalnych, ale również na podstawie jego wysokości potencjalni kontrahenci często wyrabiają sobie opinię o danym podmiocie, w tym podejmują decyzję o rozpoczęciu, bądź nie, współpracy z taką spółką. Choć nie można mieć pewności co do faktycznego stanu majątkowego spółki kierując się tylko informacją o tym kapitale, jednakże wyższy kapitał często stawia taki podmiot jako poważniejszego i bardziej godnego zaufania gracza na rynku gospodarczym.

Ustalenie wysokości kapitału zakładowego zależne jest od celów spółki i licznych aspektów, które powinny być indywidualnie definiowane, w oparciu o konkretny przypadek. Specjalista kancelarii prawnej może wesprzeć tak w zakresie formalnych działań zmierzających np. do zawarcia umowy spółki czy podwyższenia kapitału zakładowego, jak i wspomóc praktyczną radą w zakresie spraw związanych z funkcjonowaniem takiej spółki.