PKPiR oznacza prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, uregulowanej w rozporządzeniu ministra finansów (z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów).
W artykule znajdą się tylko wybrane elementy dotyczące tego zagadnienia, wspomniane rozporządzenie określa szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać PKPiR, oraz zakres obowiązków dot. jej prowadzenia.
Jakie podmioty mają obowiązek prowadzenia Księgi?
Pewne podmioty prawne zobowiązane są do prowadzenia PKPiR, należą do nich:
- osoby fizyczne;
- przedsiębiorstwa w spadku;
- spółki cywilne osób fizycznych;
- spółki cywilne osób fizycznych;
- przedsiębiorstwa w spadku;
- spółki jawne osób fizycznych;
- spółki partnerskie;
- pod pewnymi warunkami – rolnicy.
PKPiR w roku 2022 mogą prowadzić wskazane powyżej podmioty, z zastrzeżeniem, że rozliczają się oni wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT, a jednocześnie nie przekroczyli kwoty granicznej wskazanej w art 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, tj. którzy w 2021 roku uzyskali mniej niż 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki (9.188.200 zł, bo 2.000.000 euro x 4,5941 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.
Wraz z prowadzeniem PKPiR należy prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję sprzedaży, ewidencję przebiegu pojazdów, a także ewidencję kupna i sprzedaży wartości dewizowych. Rozporządzenie wskazuje warunki i zasady na jakich ewidencje te mają być sporządzane i prowadzone.
Główne zasady prowadzenia PKPiR
Wzór prowadzenia PKPiR zawarty został we wspominanym rozporządzeniu. Dozwolone, pod pewnymi warunkami jest również prowadzenie PKPiR w systemie teleinformatycznym.
Terminem w jakim podatnicy są zobowiązani złożyć PKPiR jest dzień 1 stycznia roku podatkowego lub dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.
PKPiR przede wszystkim musi być rzetelna i niewadliwa. Przez niewadliwą rozumieć należy tą, która spełnia wymogi ustalonego wzoru księgi i jest zgodna z objaśnieniami do tego wzoru.
Podstawowym wymogiem w zakresie rzetelności jest to, aby odzwierciedlała ona stan rzeczywisty, niemniej dopuszczalne są marginesy błędu, nie mogą one jednak przekraczać granic wskazanych w art. 10 rozporządzenia. Do błędów takich może należeć np. niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodu, ale pod warunkiem wskazanym w rozporządzeniu. Również oczywiste omyłki nie będą problemem, o ile podatnik posiada rzetelne dowody księgowe.
Należy mieć na uwadze, że zapisy w PKPiR są dokonywane w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.
Za podstawę dokonywanych w PKPiR zapisów służą dowody księgowe, z których w szczególności wymienić można faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne oraz inne dokumenty wymienione w § 12 i § 13, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.
Jakie są wymogi co do treści dowodów księgowych?
Treść dowodu ma być pełna i zrozumiała, rozporządzenie dopuszcza stosowanie skrótów ogólnie przyjętych.
W razie chęci przejścia na rozliczenie PKPiR, warto skonsultować się ze specjalistą, bowiem przy tej okazji można popełnić liczne błędy wywołujące potencjalne negatywne konsekwencje prawne i finansowe.